Sonnet McFiver PCIe kártya (USB-C, 10 GbE, NVMe SSD)

Sokoldalú PCI Express 3.0 kártya 10 GbE hálózati csatlakozóval, kettő USB-C kapuval és két NVMe M.2 SSD foglalattal.

Ár: bruttó 178 000 Ft


A Sonnet újabb fokozatra kapcsolt a PCI Express kártyák funkcionalitása terén, és McFiver nevű terméke kapcsán ötféle hasznos kapcsolatot biztosít a Mac Pro tulajdonosok, illetve a külső Thunderbolt foglalatok felhasználói számára. 

A Sonnet McFiver PCIe Card kettő darab USB-C kaput, egy 10 Gigabit Ethernet kaput és két belső M.2 NVMe SSD foglalatot kínál, így egyetlen kártyával bővíthetjük a gép csatlakozói számát, ultragyors vezetékes hálózati kapcsolatot érhetünk el, illetve gyors és nagy kapacitású belső tárhelyet is biztosíthatunk akár rendszerindítási képességgel. Így tehát öt modern és gyors csatlakozó található meg egyetlen PCIe kártyán.

Bár a Mac Pro és a külső PCIe foglalatok általában nagy méretűek, mégsem indokolt pocsékolni a helyet, ha egyetlen kártyán elfér több funkció is. A Sonnet ennek jegyében olyan megoldásokkal látta el a kártyáját, amely minden környezetben hasznos lehet: villámgyors vezetékes hálózati kapcsolat jelenthet összeköttetést hálózati tárolókkal vagy a világhálóval - számos szolgáltatónál már elérhető olyan internetkapcsolat, amelyet a 10 GbE kapun keresztül tudunk igazán jól kiaknázni, és a sima Gigabit Ethernet kapcsolat már sebesség korlátot jelenthet. 

A Sonnet által alkalmazott 10 Gigabit Ethernet technológia CAT 6A megfelelőségű, amely révén akár 100 méteres távolság is áthidalható megfelelő kábel alkalmazásával. Ez céges környezetben előny, ahol például a központi tároló egység messzebb található, vagy annak aktív hűtése olyan zajjal jár, amelyet nem szeretnénk a környezetünkben hallani. De még az elterjedt CAT 6 kábelekkel is 55 méter távolság küzdhető le sebesség csökkenés nélkül. A szabvány RJ-45 konnektor kompatibilis a régebbi technológiákkal is, így 5GBASE-T, 2.5BASE-T és 100BASE-T megfelelősége is van, vagyis az 5 Gb/s, 2,5 Gb/s és 100 Mbit/s Ethernet kapcsolatokkal is képes együttműködni. (A kártya elméleti csomagmérete 16352 byte, ám a macOS sajnos ezt 9000 byte-ra korlátozza, mert az Apple látszólag elfelejtett lépést tartani a fejlődéssel, és máig a 2005-ben meghonosított 9000 byte-os jumbo keret méret a standard az operációs rendszerben.)

A Sonnet McFiver PCIe kártya Marvell AQC113S típusú hálózati chipje számos úttörő képességgel rendelkezik, mint az adatátvitel folytonosságának fenntartása, vagyis ha valamilyen csomag hibás, akkor nem áll le a teljes adatfolyam. 

A Message Signaled Interrupts (MSI) támogatás a PCI Express szabvány részeként jelent meg, és lényege, hogy az adatcsomagok küldésével kapcsolatos információk nem a fő adatcsatornán kerülnek továbbításra, hanem egy önálló, csak erre a célra használt szálon. Szintén a chipset modern képessége a fogadó oldali mérlegelés (RSS, Receive-Side Scaling), amely révén az adatot fogadó egység vissza tudja ellenőrizni, hogy a küldéskori adatmennyiség érkezett-e meg, vagy valamilyen hiba történt, és az adat mennyisége kisebb.

A kártya támogatja az energiatakarékos Ethernet szabványt (IEEE 802.3az, Energy-Efficient Ethernet), amely napjainkban szerencsére már nem elhanyagolható paraméter. Természetesen alapvető a 64-bites fizikai címek támogatása, illetve a helyi hálózati kapcsolat kezdeményezésekor a rendszer felébresztése (Wake-on-LAN). 

Az USB 3.2-es kapuk USB-C formátumúak, 10 Gb/s átviteli sebességet kínálnak, és páratlanul hasznosak, ha sokféle külső perifériát kapcsolunk a géphez. Ilyenkor a rendelkezésre álló portok elfogynak, ráadásul egy egyszerűbb külső kiegészítőt, mint nyomtató vagy lapolvasó, sokkal ideálisabb egy sima USB 3.2 sebességű USB-C kapura csatlakoztatni, mint egy értékes Thunderbolt 4 képességű USB-C kaput beáldozni rá. 

A Sonnet McFiver kártyán lévő USB-C kapuk biztosítják a szokásos 7,5 Wattos standard tápellátást azoknak az eszközöknek, amelyek azt igénylik, mint a külső meghajtók, USB-adathordozók, kártyaolvasók. Ezekről a kapukról akár iPhone készülékünket is feltölthetjük, köszönhetően a stabil 7,5 Watt tápellátásnak. Ez kíméletes töltést biztosít.

Az USB-C kapuk megfelelnek az OHCI (Open Host Controller Interface), az EHCI (Enhanced Host Controller Interface), és az xHCI (eXtensible Host Controller Interface) standardoknak. Ennek köszönhetően a csatlakoztatott eszközök oda-vissza képesek kommunikálni egymással - például egy csatlakoztatott kiegészítő képes visszajelezni, hogy milyen töltést tud fogadni, így nem fordul elő, hogy túlzottan nagy teljesítménnyel történik a töltés például egy 5 Wattal tölthető eszköz esetén. Ezen szabványok teszik lehetővé azt is, hogy az eltérő chipsettel szerelt perifériák képesek legyenek visszajelezni, hogy milyen sebességet támogatnak, így mód van az USB 1.1 és USB 2.0 szabványú termékek csatlakoztatásra is.

Az ASMedia 3142 chipset teszi lehetővé, hogy a pro felhasználók számára fontos UASP technológia is megkapja a szükséges támogatást (USB Attached SCSI Protocol). Ezt a megoldást számos merevlemez és külső ház alkalmazza, és általában gyorsabb, mint a klasszikus SATA meghajtók. 

(Az USB-C csatlakozású meghajtókról nem támogatott a rendszerindítás.)

Az USB-C kapukat bármely klasszikus USB 3.2 (10 Gb/s) kábellel, USB4 kábellel, Thunderbolt 4 kábellel, vagy a 0,8 méter vagy annál rövidebb Thunderbolt 3 kábellel is együtt lehet használni a kiegészítők csatlakoztatásához.

Ám ami a legvonzóbb paramétere a kártyának, az a belső, a gépen kívülről nem látható felületen lévő kettő darab M.2 csatlakozó. Az NVMe (Non-Volatile Memory Express) technológiás meghajtók az iparág egyik legjobb ár-érték arányú termékei, immáron egészen nagy kapacitásokkal és bámulatos sebesség értékekkel.  Ezek a meghajtók az úgynevezett M.2 konnektoron keresztül kapcsolódnak a számítógépek alaplapjaihoz, illetve a Sonnet McFiver PCIe kártyához.

A Sonnet McFiver kettő darab M.2 foglalattal rendelkezik, így akár még gyorsabb, illetve még nagyobb összkapacitású meghajtók létrehozására is lehetőséget kínál. Amennyiben külön használjuk a két SSD-t, akkor rendszerindításra is lehetőségünk van. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha nem RAID topológia szerint működnek a meghajtók, hanem önállóan. Amennyiben a tárhely képességet szeretnénk kiaknázni, például professzionális videóvágáshoz kívánunk nagy kapacitású és gyors tárhelyet építeni, úgy a RAID0 szervezéssel összefűzött meghajtók használata az ideális. 

A kártya az iJoe.hu kínálatában elérhető összes Crucial M.2 SSD-t támogatja, így a Crucial P2 (PCIe 3) olcsóbb árkategóriát éppúgy, mint a gyors Crucial P5 (PCIe 3) és a modern és gyors Crucial P5 Plus (PCIe 4) sorozatokat. 

A Sonnet McFiver kártyán történő használat esetén a Crucial P2 meghajtók írási sebessége egyenként 1900 MB/másodperc, olvasási sebessége 2400 MB/másodperc. A Crucial P5 szilárdtest meghajtók 3000 MB/s sebességgel írnak és 3400 MB/s sebességgel olvasnak. A legmodernebb Crucial P5 Plus meghajtók 3200 MB/s sebességgel írnak és 3500 MB/s sebességgel képesek olvasni. (A Crucial P5 Plus SSD ennél nagyobb olvasási sebességre is képes lenne, de a PCI Express 3.0 szabvány csúcsa 3500 MB/s, vagyis ebben a környezetben eléri a csúcs teljesítményét.)

A rendszerindítás egy darab SSD-ről a Mac Pro (2019) modellekben és Thunderbolt alapú foglalatban használva bármely Thunderbolt alapú Mac-en támogatott.

RAID0 topológia használata esetén a sebesség 6600 MB/s maximális értékkel tetőzhet.

A Sonnet McFiver PCI Express 3.0 szabványú, nyolccsatornás (x8) konstrukció, amely teljes hosszúságú, normál magasságú és szélességű kártya.