A Sonnet Echo 13 Triple 4K Display Dock kifejezetten az olyan felhasználói igényekre reagál, ahol nem a csúcs felbontás az elsődleges cél, hanem hogy minél több kijelzőt tudjunk a Mac-hez csatlakoztatni. Ez számos területen lehet igény: távfelügyeleti munkahelyeken, színházi vagy koncert közbeni média és vizuális effektus bejátszási feladatoknál, a pénzügyi szektorban vagy éppen sokféle automatizált berendezés irányítása közben. Már az elején fontos kiemelni, hogy a megoldás a macOS korlátozásai okán szoftveres kerülőúton, a DisplayLink nevű elterjedt technológia segítségével működik, és ezáltal az M1 és M2 processzorok esetén is lehetőségünk van több kijelző csatlakoztatására.
A Sonnet Echo 13 Triple 4K Display Dock USB-C technológiára alapul, és az USB4 szabványra épül, ezáltal kompatibilis a Thunderbolt és USB4 csatlakozós Mac gépekkel is. (Az eszköz használható egyes Windows és Chromebook modellekkel is, de az iJoe.hu a Mac területre kínálja a terméket.)
A három kijelző egyidejű támogatásához szükséges a DisplayLink szoftver telepítése, amely a rendszerbe beépülő komponenst biztosít. Ez azért szükséges, mert a DisplayPort szabványban rögzített Multi-Stream Transport (MST) technológián alapul az a lehetőség, hogy egy USB-C kapun keresztül több kijelzőt eltérő tartalommal szolgáljunk ki. Az Apple ezt a lehetőséget üzletpolitikai okokból nem támogatja, csupán a butább Single Stream Transport (SST) megoldást, amely nyomán alap esetben egy portra kötött több kijelzőn egymás tükrözései jelennének meg. A DisplayLink szoftver ezt hidalja át, és teszi lehetővé azt, hogy a macOS annak ellenére felismerje és önállóan kezelje a dokkon lévő több videó kimenetet, hogy a Mac irányába mindössze egy kábelt csatlakoztatunk. A Sonnet oldaláról a dokk beépített DisplayLink chipet tartalmaz, amely révén hardveresen oldja meg több kijelző támogatását, így a megoldás használata nem jelent nagyobb terhelést a Mac számára, mint a rendszer által támogatott kijelző használati mód.
A DisplayLink szoftverének aktuális változata itt érhető el…
A Sonnet Echo 13 Triple 4K Display Dock hátoldalán három darab DisplayPort 1.2 és három darab HDMI 2.0 kapu található, amelyek tápcsatlakozóhoz közelebbi első kapuk esetén egy kijelző csatlakoztatására minden további nélkül használhatóak, míg a második és harmadik kapu - az elsőtől jobbra - a DisplayLink szoftver képességeit kiaknázva üzemel.
Függetlenül attól, hogy a Mac esetleg nagyobb felbontást is támogat, a Sonnet Echo 13 Triple 4K Display Dock portjai maximálisan 4K (3840 x 2160) felbontást kínálnak a kijelzők bármelyikén, és egyszerre három külső kijelző meghajtását biztosítják akár 60 Herz képfrissítéssel. A csatlakozókat keverhetjük is, vagyis nem kell tisztán DisplayPort vagy HDMI kapukat igénybe venni, hanem ezek bármely kombinációjára lehetőséget ad a dokk. Ami nagyszerű, hogy ezt egy MacBook Air M1 vagy M2 modell esetén is biztosítja számunkra a termék.
Itt fontos azonban kiemelni néhány korlátozást: a dokk csatlakoztatásakor a TV alkalmazás nem fog videókat lejátszani, mivel az Apple jogvédelmi technológiája a DisplayLink kijelzők használata során letiltja a lejátszást szerzői jogi védelmi okok miatt. (Egyes böngészők, mint a Google Chrome lehetőséget adnak a web alapú megnézéshez, amellyel megkerülhető a korlátozás.)
Az M1 és M2 gépeket nem minden támogatott felbontás jelenik meg a DisplayLink kijelzők használata esetén. Előfordulhat, hogy a Retina felbontások közül néhány hiányzik. Ezt érdemes a vásárlás előtt körüljárni, hogy ne az éles üzemeltetésnél derüljenek ki a korlátozások.
Az eszköz USB-C kapun csatlakozik a Mac-hez, és 135 Wattos tápegysége révén akár 100 Watt töltést képes biztosítani a gép számára, vagyis alkalmas akár a MacBook Pro 16” töltésére is, de a MacBook Pro 13” és MacBook Air modelleket a legkielégítőbb teljesítménnyel képes tölteni.
A Sonnet Echo 13 Triple 4K Display Dock előoldala számos praktikus kapcsolatot biztosít, amelyek kényelmesen elérhetőek a termék előlapján, így analóg fejhallgató kimenet segítségével van mód minijack alapú fül- és fejhallgatók, illetve multimédiás hangszórók csatlakoztatására.
Hasznos dolog a minijack formátumú mikrofon bemenet, amely révén kényelmesen tudunk analóg hangforrásokat a Mac-hez csatlakoztatni, és annak bemeneti képességeit kiaknázni.
Az előlapon UHS-II megfelelőségű SD-kártya nyílás is található, amely révén letölthetjük a fényképezőgépek, drónok, akciókamerák memóriakártyáinak tartalmát. A foglalat szabványos méretű, de a mikró-SD kártyákhoz csomagolt adapter segítségével természetesen ezeket a kicsiny kártya típusokat is le tudjuk tölteni.
A dokk elejének jobb oldalán található a kvázi legmodernebb csatlakozó: egy 10 Gb/s elméleti sebességű, 20 Watt töltési teljesítményt leadva akár az iPad Pro készüléket is tölteni képes USB-C kapu, amely szabványát tekintve USB 3.2 Gen 2 paraméterrel rendelkezik.
A dokk hátoldalán a 20 Voltos váltóáramú, 6,75 Amper áramerősségű mellékelt tápegység csatlakozóját követően a számítógéppel kapcsolatot biztosító USB-C kapu található, amelyen a Mac töltésére is lehetőség van. Ezt követi a három-három DisplayPort és HDMI kapu, amelyeket tehát vegyesen is, de sorban balról jobbra haladva használhatunk. Vagyis például egy HDMI és két DisplayPort kijelző használata során az 1 jelölésű HDMI kaput és 2 és 3 jelölésű DisplayPort kapukat kell használnunk, nem pedig az egymás alatti portokat.
Napjaink WiFi interferenciájának világában hasznos képesség a Gigabit Ethernet hálózati kapcsolat, amely révén rendkívül stabil vezetékes internet elérésre van lehetőségünk. Ez előnyös olyan munkahelyek esetén, ahol a kijelzők okán mindenképpen helyhez kötötten dolgozunk, és nem kényelmetlen a kábeles internet használat. Az RJ-45 konnektor támogatja a lassabb 100 Mb/s sebességet az Auto-MDI/MDI-X technológiák révén, amennyiben nem áll rendelkezésre 1000 Mb/s sebesség az adott hálózaton.
A klasszikus csatlakozókat használók számára előnyös a négy darab USB-A kapu, amelyek USB 3.2 Gen 1 szabványúak, vagyis 5 Gb/s elméleti átviteli sebességre képesek. (Ezt korábban USB 3.1-nek nevezték.) Ezek a kapuk lefelé kompatibilisek az USB 3.0, USB 2.0 és USB 1.1 eszközökkel, továbbá támogatják az USB 3 elosztó egységeket is. Ezek a kapuk portonként 7,5 Watt teljesítményt képesek leadni, vagyis a standard 5 Watt fogyasztású termékeket minden kihívás nélkül ellátják, illetve 50%-kal magasabb teljesítmény révén egyes külső meghajtók, SSD-k kiugró tápigényeit is képesek tolerálni.
A dokk biztonságát szolgálja, hogy kompatibilis a Kensington MicroSaver, MicroSaver 2 és NanoSaver lakatokkal, így valamilyen rögzített egységhez drótozhatjuk, elkerülve az esetleges eltulajdonítást.