Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock a piac egyik legsokoldalúbb, különleges csatlakozó felületekben gazdag megoldása, amely olyan ritkaságokat is kínál a standard kapuk mellett, mint a digitális hangkimenet vagy a Mini DisplayPort videó kimenet. Az elegáns asztroszürke színű dokk két darab 4K vagy egy darab 5K kijelzőt is támogat, továbbá 85 Watt töltést képes biztosítani a MacBook Pro számára.
Az OWC nagy múlttal rendelkezik a Mac felhasználók dokk opcióinak biztosítása terén: még az Apple USB-C kapura való átállásának hajnalán az OWC volt az első, aki a tömeg igényre reagáló dokkolót mutatott be, és azóta is számos igény és célterület paramétereinek megfelelő termékeket biztosítanak.
Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock az USB-C formátumon belül a Thunderbolt 3 technológiára épül, vagyis 40 Gb/s elméleti sávszélességet oszt el a csatlakoztatott perifériák között. (A Thunderbolt 3 és a Thunderbolt 4 közötti különbség nem fejlettségbeli eltérést jelent, hanem a Thunderbolt 3 PCI Express technológiával osztja szét a sávot, míg a Thunderbolt 4 további Thunderbolt szálakon keresztül.)
A dokk kis számítógép ikonnal is kiegészült Thunderbolt kapuján keresztül kapcsolódik a Mac-hez, amelynek saját töltőjét így félre is tehetjük, és lehetőségünk van a mellékelt, fekete színű, 70 centiméter hosszúságú Thunderbolt kábelen keresztül tölteni a Mac-et. Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock maximálisan 85 Watt töltési teljesítményt biztosít, amely minden Mac számára elegendő a működéshez és töltéshez, nyilván a korábbi MacBook Pro 13” és a mostani MacBook Air modellek ennél kisebb töltési teljesítménnyel is beérik.
A töltés kapcsán fontos kiemelni, hogy a nagy teljesítmény érdekében az OWC 14-Port Thunderbolt Dock viszonylag nagy méretű külső táppal rendelkezik, vagyis a termék elhelyezésének megálmodása kapcsán mérlegelnünk kell a tápegység pozicionálását olyan helyen, ahol megfelelően szellőzni tudj. A táphoz földelt, európai szabványú tápkábelt biztosít a gyártó.
Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock a Thunderbolt 3 kapcsolata révén 5000 MB/s (40 Gb/s) sávszélességet oszt szét a csatlakozók között.
Mint minden dokkoló megoldásnak, az OWC 14-Port Thunderbolt Docknak is alapvető funkciója a régi, két évtizedig megállíthatatlanul elterjedt USB-A csatlakozók biztosítás, amelyből rögtön öt darab is a rendelkezésünkre áll. Ezek USB 3.2 szabványú, 5 Gb/s elméleti átviseli sebességű csatlakozók, és négy darab a termék hátoldalán, egy darab az előoldalán található. (Az OWC ezek átviteli sebességét 600 MB/s csúcsértékkel jelöli meg.)
Itt megér egy kis kitérőt, hogy az OWC 14-Port Thunderbolt Dock támogatja a nagy teljesítményű töltést az USB-A kapukon keresztül, amelyhez azonban le kell tölteni az OWC Dock Ejector nevű alkalmazást, amely egyben meghajtóprogram is. Ennek alapvető célja, hogy a dokkhoz kapcsolt több lemezt egyszerre le tudja választani a rendszerről, de ez kapcsol be olyan funkciókat is, amelyek révén például az Apple USB SuperDrive áramellátást kap.
Bővebben az Apple USB SuperDrive termékről…
Az OWC Dock Ejector letöltése…
Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock az előoldalán, illetve a hátoldalának bal szélén tartalmaz emelt teljesítményű USB-A kaput.
A termék előoldalán USB-C kapu is található, amely szintén USB 3.2 (korábbi USB 3.1 Gen 2.) megfelelőségű. Ez 10 Gb/s elméleti átviteli sebességű (1250 MB/s), de lefelé kompatibilis az USB 2.0 és USB 3.0 eszközökkel is.
Roppant hasznos és kényelmes elhelyezkedésű az előoldal két kártya nyílása: az olvasás mellett természetesen írásra is alkalmas mikró-SD és SD-kártya foglalatoknak egyszerre egyike használható, mivel egy vezérlő működteti őket. A párhuzamos működés képessége nélkül is rendkívül előnyös ugyanakkor, hogy akciókameráról, drónról le tudjuk tölteni a felvételeket adapter nélkül, majd a digitális fényképezőgépünk tartalmát is lementhetjük a Mac-re.
Szintén a Mac felhasználók igényeihez igazodik az analóg hang ki- és bemenet, amely támogatja az Apple által alkalmazott úgynevezett TRRS eszközöket: a minijack csatlakozós EarPods fülhallgató kimenete éppúgy használható, mint a mikrofonja, vagyis hang bevitelre is mód van. A megoldás révén egy sor olyan eszköz is csatlakoztatható a Mac-hez, amely a TRRS kapcsolatra épít, így például az iRig PRE bemenet révén XLR-mikrofont is csatlakoztathatunk a géphez, de nem okoz gondot a gitárjáték rögzítése sem az iRig termékcsalád használatával.
Szintén a hang témaköréhez kapcsolódik az erősítők csatlakoztatását kínáló S/PDIF kimenet, amely révén optikai hangkimenettel szerelhetjük fel a Mac-et. Ez a klasszikus digitális csatlakozó a régi torony kiépítésű Mac Pro gépeken volt standard, és a legmagasabb színvonalú hang kimenetet biztosítja. A Sony/Philips Digital Audio Infertace révén akár több csatornás hanganyag kiküldésére is lehetőség van a Mac irányából az ilyen hang visszajátszását támogató szoftverekkel, házimozi élmény központjává téve a Mac-et.
Ez a tökéletes minőségű hangot továbbító, digitális hang kimenet nem csak a szórakozás, hanem a stúdió technika terén is előnyös lehet, és olyan tudást ad vissza a Mac-nek, amely két évtizede még standard volt, de a helytakarékosság okán eltűnt a képesség a Mac alaplapjáról.
Ennek a segítségével mód van a többcsatornás hangkimenetet támogató alkalmazásokban az 5.1 hangsáv kiaknázására megfelelő erősítővel. Számos ilyen szoftver, például a népszerű VLC is alapból támogatja ezt a képességet, de a Mac gépeken a Utilities / Segédprogramok mappában lévő Audio MIDI Setup segítségével rendszer szinten konfigurálhatjuk a kimenetet.
Standard kiegészítőnek mondható a dokkon a Gigabit Ethernet csatlakozó, amely révén dinamikus hálózati konnektorral vértezhető fel a Mac, és az íróasztalunkba esetleg beépített hálózati aljzat lehetőségeit aknázhatjuk ki. A dokk hátoldalán lévő Ethernet csatlakozó a szabványos RJ-45 konnektor, amelyhez valamely jó minőségű kábel csatlakoztatásával tudunk hálózati hozzáférést biztosítani.
A kijelző kapcsolat terén az OWC 14-Port Thunderbolt Dock szintén a Mac-es hagyományokhoz fordult: a Mini DisplayPort csatlakozó alkalmazása révén a régebbi Mac-hez esetleg meglévő VGA, DVI, HDMI és DisplayPort átalakítóinkat is alkalmazhatjuk, illetve természetesen a Mini DisplayPort bemenetet használó kijelzők bármelyikét csatlakoztathatjuk. Mi több, ha nincsen átalakítónk a régebbi kijelzőkhöz, az iJoe.hu kínálatából manapság már valóban fillérekért beszerezhetőek ilyenek.
AIINO Mini DisplayPort VGA Adapter…
AIINO Mini DisplayPort DVI Adapter…
AudioQuest Mini Displayport HDMI 4K Adapter…
Fontos megjegyezni, hogy a Mini DisplayPort nem azonos a Thunderbolt 2 és Thunderbolt 1 kapuval, még ha az alakja azonos is. A Mini DisplayPortra az Apple LED Cinema Display rákapcsolható, de az Apple Thunderbolt Display nem.
Az OWC 14-Port Thunderbolt Dock hátoldalán lévő szabad Thunderbolt kapu segítségével egy darab 5K kijelzőt, vagy két darab 4K kijelzőt is a rendszerhez kapcsolhatunk 60 Hertz képfrissítési rátával. (Az 5K felbontáshoz mindenképpen az eszközön lévő Thunderbolt kaput kell igénybe venni, a Mini DisplayPort e felbontást nem támogatja. Annak csúcsa szintén 4K 60 Hertz képfrissítési rátával.)
Részletes technikai paraméterek
Operációs rendszer: macOS 10.12 vagy újabb; Boot Camp alatt Windows 10 kompatibilis
Hardver igény: Thunderbolt 4 vagy Thunderbolt 3 kapu
Alkalmazott chipsetek:
Thunderbolt 3 - Intel DSL6540
USB - Fresco Logic FL1100EX
Ethernet - Intel i210
S/PDIF Audio - C Media CM6500
Headphone / Mic - C Media CM6533
SD 3.0 - Genesis Logic GL3224
A TERMÉK NEM KOMPATIBILIS AZ USB-C KAPUVAL SZERELT RÉGI MACBOOK 12" MODELLEL, CSAK A THUNDERBOLT 4 ÉS 3 KAPUVAL!!!