A Satechi egy igazán vonzó termékkel lepte meg a vásárlóit 2022. őszére: egy olyan USB-C alapú külső SSD foglalattal, amely nem csak a modern NVMe meghajtókat képes befogadni, hanem a régebbi, szintén M.2 csatolós, ám M-SATA szabványú meghajtókat is. Mindezt úgy, hogy a kis méretű külső ház nem lépi túl az ilyen eszközöknél standard lélektani árszintet.
A Satechi USB-C NVMe és M-SATA SSD foglalat kialakítása célirányos és egyszerű, külön eszköz, csavarhúzó nélkül használható, így bárki könnyedén üzembe tudja helyezni. Az egység kicsomagolása nyomán egy erős kialakítású, alumínium alapanyagú, felületén a hőelvezetést segítő elegáns csíkozással ellátott eszközt foghatunk a kezünkben. Ennek egyik oldalán (kis háromszöggel jelölve) egy tolózáras mechanika található, amellyel a szilárdtest meghajtó befogadására alkalmas nyomtatott áramkört kihúzhatjuk, és a termék belsejéhez hozzáférhetünk.
A leginkább elterjedt szabványú 2280-as méretű SSD-k befogadására tervezték a külső házat, azaz 22 milliméter szélességű és 80 milliméter hosszúságú meghajtókat támogat. Az NVMe meghajtó behelyezése könnyed feladat, hiszen a bevágása egyértelművé teszi, hogy miként fog működne - ebből az is látszik, hogy a ház csak a szabványos meghajtókat képes kezelni, az Apple által alkalmazott, eltolt bevágású meghajtókat nem, így a régi MacBook Air, MacBook Pro, iMac és egyéb modellekből kiszerelt SSD-k utólagos használatához ez a ház sem lesz megoldás.
Az M-SATA meghajtók csatoló felületén két bevágás található - ezek egyikének nem lesz ellen oldala a ház nyomtatott áramkörén, de ez természetesen a működését nem befolyásolja majd. A csatoló felület tehát rugalmasan kezeli az NVMe és M-SATA szabványokat az M.2 formátumon belül. Nyilván a termék chipsetje az, amely lehetővé teszi, hogy a modern NVMe és a régi M-SATA technológia is támogatott lehessen.
Bár a méret maximuma 2280-as, a Satechi USB-C NVMe és M-SATA SSD foglalat támogatja 2260-as és 2242-es meghajtókat is, ha ilyen lenne a birtokunkban.
A gyártó egy 20 centiméteres USB-C 3.2 szabványú kábelt biztosít a termékhez, amely elméleti 10 Gb/s sebességű. Az M-SATA SSD-k számára ez bőven elegendő, de az NVMe meghajtók sem haladják túl a sebesség igényt.
A Satechi USB-C NVMe és M-SATA SSD foglalat tökéletesen támogatott bármelyik Mac-en - a meghajtó természetesen formáznunk kell a használathoz. Amennyiben operációs rendszert szeretnénk indítani a külső házban lévő SSD-ről, GUID partíciós séma szerint kell formáznunk HFS+ (naplózott) vagy APFS formátumban.
Az eszközt akár iPad modellekkel is együtt használhatjuk, ahol a Files / Fájlok alkalmazás képes kezelni a tartalmukat. Ezáltal például egy utazás során magunkkal vihetjük film vagy sorozat gyűjteményünket egy külső meghajtón, hogy rossz időjárás esetén se unatkozzunk. Külső helyszínen végzett munkák során hangminták, fotós és videós nyersanyagok, verzió mentések is tárolhatók egy ilyen meghajtón.
Általában egy SSD jóval drágább, mint egy merevlemez, de a sebessége alkalmassá teszi arra, hogy akár külső meghajtón is használhassunk tartalmakat olyan programokban, mint a Final Cut Pro, az iMovie, a Photos / Fotók vagy a Logic Pro. A macOS és ezen alkalmazások egyaránt támogatják azt, hogy akár a munkáinkat tartalmazó könyvtárfájl külső meghajtón legyen megtalálható, és onnan dolgozhassunk bármelyik Mac gépen, amely a kezünk ügyébe kerül.
Felmerül a hűtés kérdése, amelyet már az összerakáskor át kell gondolnunk. A legtöbb gyártó nem tartja szükségesnek, hogy a meghajtója külön hűtéssel legyen ellátva, mivel azonban a Satechi USB-C NVMe és M-SATA SSD foglalat nem tartalmaz aktív hűtést, oldalsó kivágásai nyomán apróbb légáramlat hűthet, fém háza pedig passzívan végez hűtést, a gyártó javasolja a mellékelt hő elvezető csík felragasztását az SSD-re. Ez hatékonyabb módon adja át az SSD melegét a ház számára, ezáltal az SSD gyorsabban tud dolgozni tartós igénybevétel mellett is.
A használat közben a Satechi USB-C NVMe és M-SATA SSD foglalat erősen melegedhet, hiszen a fém burkolat célja az, hogy elvezesse az SSD működési hőmérsékletét. Ez azt jelenti, hogy akár a 40° fölötti tartományba is melegedhet a meghajtó, de normál irodai körülmények között 50° fölé nem melegszik a gyártó ígérete szerint. Fontos azonban tudni, hogy erős melegedéskor a meghajtók visszaveszik a teljesítményüket, tehát az SSD elérési sebessége drámai mértékben lassulhat. Ez normális működési paraméter. Célszerű tehát arra törekedni, hogy az SSD ne túl meleg környezetben legyen használva.
A Satechi USB-C NVMe és M-SATA SSD foglalat megvásárolható az iJoe.hu kínálatából, és akár szilárdtest meghajtóval együtt is elérhető, hiszen kínálatunkban megtalálható a Satechi által ajánlott Crucial P2 NVMe meghajtó éppúgy, mint a Samsung 860 EVO M-SATA meghajtó. Igény esetén ezeket be is tudjuk helyezni a házba.