Az OWC az általános felhasználás mellett leginkább professzionális megoldásairól ismert, amely körbe tartozik a Flex 1U4 nevű terméke is. A Flex termékcsalád olyan tárhely rendszert jelent, amely az adathordozók mellett más egység, például PCI Express kártya befogadására is alkalmas, illetve hasznos csatlakozókkal is kiegészíti a gazda Mac-et. Az 1U jelölés pedig arra utal a termék nevében, hogy kialakítása a szerver szekrények egységnyi vastagságát tölti be, amely révén akár kisvállalkozások adatközpontjaként is alkalmazható, nem beszélve a manapság elterjedt, filmforgatásokon gyakorta használat speciális rack kiegészítőkről, amelyben a Mac Studio alatt a csatlakoztatott tárhelyrendszer is megtalálható egyetlen házban.
Az OWC Flex 1U4 az iparág professzionális szegmensében kiteljesedő U.2 szabványra épít, amely révén rendkívül sokoldalú lehetőségeket kínál akár U.2 tárhelyek alkalmazására, akár az OWC Shuttle U.2 foglalatban NVMe tárhelyek használatára, akár elterjedt és olcsóbb SATA merevlemezek beépítésére. Vagy ezek többféle kombinációjára az igényeink szerint - például egyetlen tárhelyrendszeren belül helyezhetjük el a munkára használt SSD-ket, és az azok biztonsági mentésére szolgáló olcsóbb merevlemezeket.
Az 1U méret meghatározza a kiterjedést: a szabványos vastagsághoz oldalsó rögzítő sínes forma, az előoldalon a kihúzást segítő pánt, illetve csavarnyílások találhatóak. A készülék minden része fekete, de hatalmas alja és teteje egy rack szekrényben éppúgy nem látható, mint egy mobil filmes gurulóbőröndben. Előoldalán a lemezek állapotáról tájékoztató fényjelek találhatóak, míg a hátoldalán az OWC Flex családra jellemző hasznos portok: a 85 Watt jelölésű Thunderbolt 3 kapu a Mac-hez való kapcsolatot biztosítja, egyben a mobil Mac gépeket tölteni is képes. A mellette lévő 15 Watt jelölési Thunderbolt 3 kapu további eszköz csatlakoztatására alkalmas a modern technológia segítségéve. Mellettük DisplayPort 1.4 kimenet található, amely révén akár 8K felbontású, 60 Herz képfrissítésű kijelző is a Mac-re kapcsolható. A hátoldalt három darab USB 3.2 szabványú USB-A kapu, illetve kettő darab USB 3.2 szabványú USB-C kapu teszi teljessé, amelyekhez többféle kiegészítőt csatlakoztathatunk.
A termék tetejét levéve annak hátsó részében van lehetőség PCI Express kártya elhelyezésére, így például egy OWC Accelsior SSD befogadásra alkalmas kivitelű kártya alkalmazására, de akár egy Sonnet Presto 10 GbE kártyát is beépíthetünk a termékbe, hogy vezetékes hálózati kommunikációra is lehetőség nyíljon. A termék támogatja a SAS lemezeket is, amennyiben SAS vezérlő PCIe kártyát helyezünk a szabad PCIe nyílásba. Fontos, hogy a SAS lemezekhez mindenképpen szükséges azonban egy vezérlő is.
Az OWC Flex 1U4 belsejében U.2 csatolók találhatóak, amelyek kompatibilisek az elterjedt SATA lemezekkel, továbbá az OWC Shuttle és OWC ShuttleOne kazetták révén NVMe SSD-k befogadására is alkalmasak, elegendő sávszélességet nyújtva az adatkapcsolat számára ezen gyors meghajtókkal. Ilyen formában tehát hatalmas méretű NVMe SSD tárolót hozhatunk létre, amely a Thunderbolt 3 kapcsolat révén 2750 MB/s sebességgel kommunikál a Mac géppel.
Az U.2 szabvány (SFF-8639) kifejezetten a növekvő kapacitású szilárdtest meghajtókhoz készült azzal a nem titkolt céllal, hogy a kis méretet meghaladva akár asztali méretben is elérhetővé váljanak, ezáltal a kapacitásuk robbanásszerűen növekedhessék. A megoldás célja, hogy kiváltsa az ipari használatban jellemző gyors SAS merevlemezeket, miközben olyan könnyedségű kapcsolatot kínál, mint az olcsó és elterjedt SATA megoldások. Az U.2 szabvány PCI Express technológiára épül, mint az NVMe SSD meghajtók, ám kettő SATA csatornával is rendelkezik a hatékonyabb tápellátás érdekében. Az U.2 támogatja az M.2 kapcsolat 3,3 Voltos feszültségét, de a SATA szálak révén akár 12 Voltot is képes fogadni, hogy ezáltal nagyobb tápigényű megoldásokat is kiszolgáljon. Támogatja továbbá a szervervilágban divatos üzem közbeni cserét (hot-swap), amelyet az M.2 nyilvánvalóan nem támogat már csak beépített jellege okán sem.
A technológiát és annak méretbeli kialakítását az SSD Form Factor Working Group (SFFWG) alkotta meg még 2011-ben, és céljuk az volt, hogy a PCI Express kapcsolatot átültessék az ipari használatú meghajtókba, leváltva az ottani merevlemezeket SSD meghajtókra. A szabványt 2015-ben nevezték át U.2-re.
Mivel ipari megoldásról van szó, ezeknek a meghajtóknak az elérhetősége korlátozott, az ára pedig általában csillagászati - egy 16 TB-os SSD például még nem merészkedett az 1 millió forintos árkategória alá, és bár ezek a típusú meghajtók sokszor gyorsabbak is lehetnek, mint az Apple alaplapra integrált meghajtói, árazásuk gátja a szélesebb körű elterjedésnek.
Az eleve U.2 csatlakozós, drága meghajtók helyett azonban - ahogyan fentebb említésre került - alkalmazhatunk OWC Shuttle megoldást, amelyre négy darab, akár egyenként 8 TB kapacitású NVMe SSD helyezhető el, így egy U.2 kazetta 32 TB ultragyors SSD-t tartalmazhat.
Mint 1U kialakítású, szerver technológiát idéző tárhely rendszer, az OWC Flex 1U4 3,5 hüvelykes méretű merevlemez foglalatai egyszerűen nyithatóak, húzhatóak ki és cserélhetőek, hogy csavarhúzó és speciális eszközök nélkül lehetőségünk legyen lemezt cserélni.
Részletes technikai paraméterek
Thunderbolt 3 kapcsolat akár 2750 MB/s átviteli sebességgel
2 darab USB-C kapu USB 3.2 technológiával (10 Gb/s átvitel)
3 darab USB-A kapu USB 3.2 technológiával (10 Gb/s átvitel)
1 darab 85 Watt töltési teljesítményű Thunderbolt 3 kapu (USB-C formátum) [valamelyik Thunderbolt 3 kaput a gazdagéppel való kapcsolat lefoglal, praktikusan ez, amely 85 wattal tölti a Mac-et]
1 darab 15 Watt töltési teljesítményű Thunderbolt 3 kapu (USB-C formátum)
1 darab DisplayPort 1.4 videó kimenet akár 8K felbontás támogatással (a macOS korlátozásokat alkalmazhat a felbontással)
1 darab PCI Express 3.0 x16 belső csatlakozó (x4 sebesség) fél hosszúságú, teljes magasságú, normál vastagságú kártya számára