Az iPhone 16 Pro és az iPhone 16 Pro Max az Apple csúcs kategóriás készülékei, amelyek a legmodernebb szolgáltatásokat és képességeket kínálják a felhasználók számára a termékpalettán, egyúttal az iPhone 16 Pro Max a leghosszabb akkumulátor időt is biztosítja.
Design és kijelző
Az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max megjelenése nagyban hasonlít közvetlen elődeire, változatlanul a könnyű és különleges titán keretet alkalmazza az Apple ezeknél a modelleknél, ám hosszabb idő óta először kissé növekedett a készülékek mérete, a kisebbik modell 6,3 hüvelykes, a nagyobbik 6,9 hüvelykes átlóval rendelkezik.
A titán nyújtotta stabilitás révén az iPhone 16 Pro sorozat az eddigi legvékonyabb peremmel rendelkezik, ívelése egy kicsivel finomabb lett, mint a korábbi modelleké, fogása pedig nagyszerű!
A készülék belső váza továbbra is alumínium, amely egyébként teljes mértékben újrahasznosított nyersanyag. Ezt egy úgynevezett szilárdtest diffúziós eljárással rögzítik a gyártás során a titán szegélyhez egy termomechanikus folyamat során, amely roppant erős kötést hoz létre a két anyag között.
Az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max Super Retina XDR kijelzői 2.000.000:1 kontraszt arányú, 460 ppi képpont sűrűségű panelt kaptak. Ez 2622 x 1206 képpontos felbontást jelent az iPhone 16 Pro és 2868 x 1320 képpontos felbontást az iPhone 16 Pro Max esetén.
A kijelző fénye is figyelemre méltó: tipikus maximális fényereje 1000 nit, nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítésekor 1600 nit, de akár 2000 nit csúcs fényerőre is képes. Ez nagyon erős beltéri fénynél is élvezhető megjelenést tesz lehetővé, és olyan kültéri körülmények között, amikor nincsen nagyon meleg, kültéren is kiemelkedő a fényerő.
(A kültéri fényerő kapcsán fontos tudni, hogy a melegedésnél az iPhone elsőként a kijelzőn kezd el spórolni, így 42°-os melegben nem fogjuk látni akcióban a 2000 nites fényerőt.)
Az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max modellekben változatlanul jelen van az a képesség, amely az Apple Watch esetén az ötödik szériától jelen van: a mindig bekapcsolt kijelző. Vagyis nem csak akkor látunk tartalmat a készüléken, ha felemeljük vagy rábökünk, hanem visszavett fényerő mellett mindig láthatóak bizonyos információk.
Ezt a szoftveres képességet az Apple természetesen nem csak úgy oldotta meg, hogy az iOS megjelenít tartalmakat, hanem a ProMotion kijelző a korábbi 24 Hertz és 120 Hertz közötti képfrissítés mellett akár 1 Hertz képfrissítésre is képes visszavenni a tartalom újítását a kijelzőn, azaz másodpercenként csak egyszer rajzolódik újra a tartalom. Ez roppant energiatakarékos, de azt is jelenti, hogy az információk mindig frissek, és nem a percekkel korábbi állapotot látjuk, hanem maximum 1 másodpercesek a tartalmak a kijelzőn. Emellett el is sötétül a kijelző, hogy kevésbé világítva egyrészt ne zavarjon, másrészt pedig takarékos legyen. Az Apple azonban ez elsötétülést nem úgy oldotta meg, mint százból kilencvenkilenc gyártó tette volna, hanem figyelt arra, hogy az arcok tónusa megmaradjon a sötétített kijelzőn is, ha portré képeket használunk a háttérben.
Amikor egy weblapot vagy könyvet olvasunk, a képernyő frissítés akár 10 Hertzre leesik. Amikor azonban játszunk vagy szöveget görgetünk, a frissítési ráta felfut akár 120 Hertzre is. Ennek köszönhetően hihetetlenül gyors és válaszkész a kijelző, valóban késés nélküli az élmény. Az iOS teljes körű támogatást nyújt a ProMotion technológiához, hogy az élmény páratlanul folyékony és sima legyen.
Az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max készülék kijelzője is támogatja a szokásos Apple extrákat: a True Tone kijelző jóvoltából a háttérfényhez igazodik a fehéregyensúly, ezáltal egészségesebbé válik az alvásunk, mert a kijelző nem bombázza a szemünket hideg fényekkel, és nem hiszi azt az agyunk, hogy napfényt lát. Ez a funkció különösen előnyös azok számára, akik késő este még aktívan használják az iPhone készüléket üzenetváltásra, filmnézésre, Apple Books könyvek olvasására.
A frissítés frekvenciája azt jelenti, hogy másodpercenként hányszor rajzolódik újra a kijelző tartalma. Vagyis 10 Hertz esetén ez csak tízszer történik meg, de 120 Hertz esetén százhúsz alkalommal másodpercenként. Az alacsonyabb frekvencia természetesen kisebb fogyasztást is jelent, illetve a kijelző várható élettartamát is növeli.
Az üvegeket gyártó amerikai Corning cég a már védjegynek számító ellenállóságot nyújtja: a Ceramic Shield, azaz magyarul kerámiapajzs marketing nevű megoldás egy nano méretű réteg az üveg felületén. A speciális kristályszerkezet védi és ellenállóbbá teszi az üveg felületét, így a kijelzőre ejtésnél keményebb az ütődésekkel szemben, illetve általánosan jobban reagál a karcolásokra. (Ettől függetlenül be tud törni és meg tud karcolódni, tehát érdemes vigyázni rá.)
A dupla ioncserés eljárás révén az üveg felülete a miniatűr karcoknál az eredeti helyzetébe rendeződik vissza, vagyis a nagyon apró karcok képesek eltűnni, mint a modernebb fóliáknál - ez a gyakorlatban természetesen a mikrókarcokra vonatkozik, nem a mély vágásokra.
5G - A terjedő gyors mobilinternet szabvány
Az iPhone 16 sorozat támogatja azt a fajta mobilinternet technológiát, amely valóban képes akár gyors otthoni vagy nyilvános WiFi szintű adatátviteli sebességet biztosítani. Természetesen ehhez lefedettség szükséges, illetve fontos kiemelni, hogy az Amerikai Egyesült Államokban kiépített mmWave technológia a világ más régióiban nem jellemző, tehát az elméleti csúcssebességektől a gyakorlatban általában elmarad az elérés sebessége.
Mindettől függetlenül az Apple szoftveresen és hardveresen úgy alkotta meg az 5G képességet, hogy az maximálisan kiaknázza a szolgáltató nyújtotta lehetőségeket, illetve ahol csak 4G elérhető, ott visszaessen az alacsonyabb fogyasztású LTE hálózatra, és ne merítse feleslegesen a készüléket a nagyobb fogyasztású 5G hardver használatával. Az iOS arra is ügyel, hogy az önműködő frissítések során ne használjon 5G-t, csak LTE-t, ezzel is kímélve az akkumulátort. Míg a FaceTime hívások és a TV tartalmak letöltésekor igyekszik a legnagyobb sávszélességet elérni.
Elő- és hátlapi kamera technológia és LiDAR
Az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max alapvető eleme az iPad Pro modellekben bemutatott LiDAR távolságmérő, amelyet többek között a fényképezés terén is kiaknáz a rendszer.
A kijelző nyújtotta egységet csupán egy vékonyka sáv töri meg, amely nem belóg a készülék felső szélétől, hanem egy pirula alakjában található meg a kijelző felső részén, és onnan az iOS számos funkciójába beleolvad. Az Apple ezt a területet Dynamic Island, azaz Dinamikus Sziget márkanévvel illette. Itt minden idők legösszetettebb kamera technológiája kapott helyet: az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max készülék a megszokott, az iPhone X modellekben bemutatott azonosítási mechanizmusa az arcképünk alapján működik, a Face ID nevű technológia segítségével.
Az Apple számára a biztonság és a kényelem egyaránt kiemelten fontos területek a készülékek használata kapcsán. A két fogalom azonban gyakorta szembehelyezkedik egymással: a jelszavak alkalmazása egyáltalán nem kényelmes, a biztonságunk szempontjából azonban elengedhetetlenek. Mi sem kényelmesebb, mint ha nem kell jelszavakat használnunk? Az Apple volt az első cég, amely villámgyorsan működő ujjlenyomat alapú azonosítást tett lehetővé, a több évig fejlesztett, maszkmesterek bevonásával tesztelt TrueDepth kamerarendszer segítségével pedig az arcunk alapján képes azonosítani a rendszer.
A Face ID azonosítás előnye, hogy a gépi tanulás jóvoltából folyamatosan fejlődik, így ha szakállat növeszünk vagy sálat veszünk fel, akkor is tökéletesen azonosít a mechanizmus. Köszönhetően a TrueDepth kamera működési mechanizmusának az azonosítás sötétben is jól működik: a kamerarendszer 30.000 önálló pontot készít az arcunkról, és ez alapján képes azonosítani. Ennek köszönhetően egymillió az egyhez az esélye, hogy valamilyen illetéktelen személy fel tudja nyitni a telefont - ilyen eséllyel van szinte tökéletes hasonmásunk a világban.
Az arckép alapú hitelesítési megoldás akkor működik, ha rápillantunk a telefonra, vagyis nem kell attól rettegni, hogy valaki álmunkban felénk tartja a telefont, és hozzáfér a bizalmas anyagainkhoz. A Face ID természetesen nem csak a készülék zárolásának feloldására alkalmas, hanem a vásárlások során is használhatjuk - egyetlen pillantással jóváhagyhatunk egy App Store letöltést, illetve természetesen Apple Pay fizetésre is alkalmas.
Az előoldali kamera mellett természetesen a készülék hátoldalán lévő professzionális kamerarendszer mozgatja meg leginkább a felhasználók fantáziáját, hiszen az Apple ezt a területet fejleszti talán a legintenzívebben.
A készülékek hátoldalán három kamera, egy széles látószögű, egy ultraszéles látószögű és egy telefotó kamera található, valamint kiegészülnek egy LiDAR szkennerrel, amely lézeres távolságmérésre szolgál.
Az iPhone 16 Pro széria esetén mindegyik kamera, így az előoldali kamera és a hátoldali telefotó kamera, széles látószögű és ultraszéles látószögű kamera is képes éjjeli módban fényképezni: a processzor elképesztő számítási teljesítménye révén az aktuális látvány révén készült fényképeket az eszköz összerakja, így a fényerő értékek összeadódnak, vagyis látványos fotó jön létre nagyon alacsony megvilágítás esetén is.
E területen a LiDAR is bekapcsolódik a műveletbe, ugyanis például alacsony fényerőnél készített portréfotók esetén nem a processzor elemzi a kép témájának távolságát, hanem a LiDAR adatokkal kerül összevetésre a fényképező által látott kép, így már gyenge fényben is tudunk látványos portrékat készíteni. A LiDAR révén az önműködő élesítés (autofocus) lényegesen gyorsabb.
A fényképezés mellett az Apple a mozgóképek terén is fejlett kamerarendszert és képességeket biztosít: ennek révén 10-bites színmélységű, Dolby Vision minőségi kategóriájú felvételeket készíthetünk. A hangzatos márkanév nagyobb színmélységet, árnyalatokban gazdagabb felvételt jelent 4K felbontásban és akár 60 fps képkocka sűrűséggel, amelyet az iPhone 16 Pro megnövelt teljesítménye tesz lehetővé. Ehhez kapcsolódik a lassított felvételek terén elért opció, amely nyomán immáron 4K felbontásban is mód van 120 fps felvétel készítésére, vagyis végre nem csak 1080p minőségű lassított videókat készíthetünk, hanem valóban filmes minőségű anyagokat!
Köszönhetően az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max 10 Gb/s sebességű USB-C kapcsolatának, a készülékek akár közvetlenül külső meghajtóra is tudnak videót rögzíteni, amely kvázi professzionális funkciónak számít. Ennek köszönhetően például az Apple által kiadott Final Cut Camera alkalmazás alkalmas arra, hogy kiváló minőségű ProRes kodekkel rögzítsen felvételt kompatibilis USB-C adathordozóra.
Bővebben a Final Cut Camera alkalmazásról…
További izgalmas lehetőség, hogy a főkamera és az ultraszéles kamera együttműködésével az Apple Vision Pro eszközön visszanézhető Spatial Video / Térbeli videó rögzíthető. Erre továbbra is 30 fps részletességgel 1080p felbontásban van lehetőség.
Újszerű megoldás a felvételek kapcsán, hogy a gépi tanulás révén az iPhone képes kiszűrni a szélzajt, amely számos jó felvételt el tud rontani. Az Apple a készülékekben négy darab „stúdió minőségű” mikrofont alkalmaz. Mindezen paraméterek okán a felvételek készítését követően lehetőségünk van többféle filmes effektust alkalmazni a hangfelvételnél, így például konkrét szereplők hangjára fókuszálni, és csökkenteni a háttérben lévő hangokat.
MagSafe - Változatlanul forradalmi vezeték nélküli töltés
Az iPhone 8 óta az Apple telefonjait lehetőség van a Qi szabvány szerint vezeték nélkül tölteni. Ez a rendkívül népszerű töltési megoldás azonban hagyományosan lassabb, mint a vezetékes töltés - egyrészt azért, mert az Apple 7,5 Wattban korlátozza a töltésfelvételt, másrészt azért, mert ha nem tökéletes az illeszkedés a tekercs és a töltő között, akkor a töltés hatékonysága látványosan lecsökken. Ez a lassú töltés egyébként az akkumulátornak általában kedvező, de ha gyorsan szeretnénk életet lehelni a telefonunkba, akkor kevésbé szerencsés.
Az Apple felismerte az itt rejlő piaci űrt, és egy régebbi márkanevét leporolva egészen más szerepben is bemutatta a MagSafe kiegészítők sorát. Az iPhone hátlapjába vékony mágnesezhető fémlapokat helyezett, amelyek egyrészt a cég saját MagSafe alapú vezeték nélküli töltőkábelével is összebarátkozik, másrészt külső gyártók számára is nyitva áll a fejlesztés lehetősége ilyen töltő megoldások alkotására. A mágneses kapcsolat révén a töltés a leghatékonyabb, ami elérhető, hiszen a tekercs pontosan a töltő fölé kerül, így a vezeték nélküli áram átvitel a legtökéletesebben zajlik akár 25 Watt teljesítménnyel.
A MagSafe képességet nem csak töltők, hanem tokok és saját kis kártyatartós bőrtok is kiaknázza, az Apple egy egész termékkört épített a márkanév köré.
Action / Művelet gomb - Hasznos plusz kapcsolat számos funkcióra
Az Apple több okból is döntött az iPhone 16 Pro szériánál az oldalsó gombok némi átszervezése mellett: egyrészt az Apple Watch felhasználók többsége eleve mindig némán használja az iPhone készülékét, hiszen az óra úgyis bökdösi a kezünket, ha bejövő hívásunk van, nem kell társaságban zajongani a csengőhanggal. Másrészt a korábbi iPhone modellekhez elérhető boldogult Smart Battery Case egyik kedvelt funkciója volt, hogy fényképezés vagy filmezés céljaira tudjuk használni a rajta lévő gombot.
Az Apple ezzel letesztelte a piacot, és úgy döntöttek, hogy ideje az iPhone némító gombja helyére egy olyan funkciógombot helyezni, amely kézre esik, és amely segítségével számos előre meghatározott funkció valamelyikét érhetjük el kívánságunk szerint gyorsabban, hatékonyabban.
Az iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max készülék még az első üzemebe állításkor lehetőséget ad arra, hogy beállítsuk a gomb funkcióját - alapértelmezés szerint nyomva tartva némítja a készüléket. Emellett használható a világítás, kamera, hangjegyzet, nagyító vagy fókusz aktiválására is, továbbá lehetőséget ad a Shortcuts / Parancsok alkalmazásban létrehozott valamilyen funkció futtatására. Emellett az Accessibility / Kisegítő lehetőségek korábban aktivált számos funkcióját is elérhetjük a segítségével.
E beállítás később a Settings / Beállítások alkalmazás General / Általános részének Action Button / Művelet gomb felületén módosítható, ahol látványos illusztrációval tekinthetjük át az egyes lehetőségeket. A Shortcuts / Parancsok alkalmazás segítségével létrehozott automatizációk valamelyikét is összekapcsolhatjuk ezzel a gombbal, így például az okos otthon kiegészítőink egy jelenete vagy funkciók láncolata indítható el a gomb nyomva tartásával.
Az Action Button / Művelet gomb rövid nyomásra nem lát el funkciót, a beállítható funkciói mindegyikéhez hosszan nyomva tartva van lehetőségünk használni. (Dupla és tripla nyomást sem támogat a jelenlegi iOS rendszerekben.)
Praktikus beállítási lehetőség az iPhone kameráit használók számára, hogy a Camera / Kamera alkalmazásnál ne a fénykép készítési lehetőség töltődjön be elsőként, hanem például a Video vagy a Portrait / Portré, amennyiben ezen funkcióikat is gyakorta használjuk. Ezzel egy gombnyomásra rövidíthető a több kézmozdulattal elérhető folyamat.
Modellek és rendelés
iPhone 16 Pro
iPhone 16 Pro Max