A SonnetTech DisplayLink megoldások alapvetően két területet céloznak meg: egyrészt a portok szempontjából takarékos szabad kijelző használatot, amikor is egy kimenetről kettő kijelzőt tudunk meghajtani úgy, hogy az nincsen tükrözésre korlátozva, másrészt pedig lehetőséget ad arra, hogy az alapvetően erős, de gyártó által korlátozott gépeken lehetővé tegye a megengedettnél több kijelző használatát. Az Apple számos terméke esetén korlátozza szoftveresen a meghajtható külső kijelzők számát pusztán üzletpolitikai okokból, hogy érezhető határvonalat húzzon a kategóriák között. Ilyen például a MacBook Pro 13” modell, amely M1 és M2 processzorral igen jó teljesítményt biztosít, ám hivatalosan csak egy külső kijelzőt képes meghajtani szoftveres korlátok miatt.
A DisplayLink technológia egy olyan, mély alapokon nyugvó, jól kidolgozott és bejáratott szoftveres technológia, amely hosszabb ideje kínál többek között USB alapú videó kimeneti megoldásokat több operációs rendszer számára. A Mac felhasználók egy része számára ez azért ismerős, mert az iparágban jelen lévő számos USB-C dokkoló megoldás, amelyen kettő videó kimenet is volt, azért nem tudott különböző képet mutatni, mert az Apple ezt szoftveresen nem teszi lehetővé. A DisplayLink erre a területre megoldást jelent, és amellett, hogy a MacBook Pro 13” és MacBook Air modellek számára lehetővé teszi kettő kijelző meghajtását a saját belső monitor mellett, például arra is képes, hogy egy Mac mini egyetlen kapujára kettő kijelzőt csatlakoztassunk, miközben további kapuinak videó megjelenítési képességei elérhetőek maradnak.
https://www.synaptics.com/products/displaylink-graphics/downloads/macos
Mi több, a DisplayLink technológia révén akár egy Sonnet Echo külső dokkoló megoldásra csatlakoztatott adapterrel is lehetőségünk van egyetlen kábelen keresztül kettő különálló kijelzőt meghajtani.
A Sonnet DisplayLink Dual HDMI Adapter for M1 and M2 Macs termék egyetlen USB-C (vagy akár USB-A) kapuról képes kettő darab HDMI csatlakozós kijelzőt meghajtani akár 3840 x 2160 (4K, 2160p) felbontásban 60 Herz képfrissítés mellett, továbbá lefelé kompatibilis az 1440p és 1080p felbontások irányába akár 144 Herz frissítési rátával. Minderre azért képes, mert a MacBook Pro és MacBook Air M1 vagy M2 processzorai rendelkeznek akkora videó teljesítménnyel, hogy ezen képességekre lehetőséget kínálnak.
Ezek a kijelzők teljesen különálló képet tudnak megjeleníteni, vagyis nem kell tükröznünk őket, ahogyan egy USB-C kimenet esetén (nem Thunderbolt eszközzel) kellene.
Mivel itt speciális USB 3 alapú szoftveres kerülőút működik, így a Sonnet DisplayLink Dual HDMI Adapter for M1 and M2 Macs termék USB-A kábelvéggel érkezik, amelyhez mellékelnek egy USB-C adaptert. Ennek köszönhetően a célzott gépek Thunderbolt 4 kapuira is tudjuk csatlakoztatni az adaptert a működéshez, de például a Sonnet Echo 5 Thunderbolt 4 Hub esetén akár a Thunderbolt kapuk valamelyikébe, akár az USB-A kapuba is csatlakoztathatjuk az adaptert, a működés ugyanúgy biztosított.
A Sonnet DisplayLink Dual HDMI Adapter for M1 and M2 Macs révén gazdaságos módon tudunk például egy irodában nagyobb munkafelületet létrehozni, hiszen a professzionális nagy kijelző vásárlása helyett akár kettő olcsó HDMI kijelzőt is beszerezhetünk. A HDMI kijelzők nyilvánvalóan nem videós utómunkára valók, de táblázatkezeléshez egy könyvelői munkahelyen, vagy éppen fények irányításához egy színházban tökéletes megoldást nyújtanak.
Ráadásul a DisplayLink technológia képes hangot is átvinni, így ha a monitorokon van hangszóró, akkor akár azokat is használni tudjuk. Univerzális szoftveres támogatása révén pedig a macOS mellett a Parallels Desktop felületén futtatott Windows operációs rendszer alatt is működik.
A Sonnet DisplayLink Dual HDMI Adapter for M1 and M2 Macs előnye tehát, hogy a MacBook Air (M1 és M2) modellekhez kettő, a MacBook Pro 13” (M1 és M2) modellekhez szintén kettő, a Mac mini (M1) modellekhez összesen négy darab kijelző csatlakoztatását teszi lehetővé a DisplayLink technológia révén.
A DisplayLink megoldás kapcsán fontos tudni, hogy szoftveres kerülőútról van szó, és bár a frissítés dinamikusan történik, adódhat olyan időszak, hogy az Apple egy frissítése nyomán esetleg működési hiányosság tapasztalható. Általában a DisplayLink már az Apple béta operációs rendszereivel teszteli a szoftvereit, és időben kiadja a frissítést, de mivel kerülőútról van szó, elméleti lehetősége megvan néhány napnyi kényelmetlenségnek. Ezt vásárlás előtt érdemes mérlegelni.