Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock

A Sonnet eddigit legsokoldalúbb Thunderbolt 4 dokkoló megoldása SSD beépítési lehetőséggel és hasznos csatlakozók egész sorával.

Ár: bruttó 158 000 Ft



A Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock az igények legszélesebb körét célozza kielégíteni a képességeivel, amelyek között az M.2 SSD befogadási képesség éppúgy megtalálható, mint a 2.5GbE hálózati csatlakozó vagy a szabad Thunderbolt 4 kapuk. Az eszköz széles körű kompatibilitást biztosít az Apple Silicon alapú Mac gépekhez és iPad Pro modellekhez éppúgy, mint a korábbi Thunderbolt 3 alapú Intel processzoros gépekhez. 

A Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock alapvető képessége a Thunderbolt kapuk szétosztása, amelynek több Mac esetén is van előnye: a Mac mini alapmodelleken, a MacBook Air és MacBook Pro 13” eszközökön és az iMac gépeken is csak kettő darab Thunderbolt 4 kapu található, és ha annak nem aknázzuk ki teljes sávszélességét, akkor lehetőségünk van szétosztani a lefoglalt portot, hogy egy helyett kettő ilyen eszközt kapcsoljunk a Mac-re. Számos olyan kiegészítő van, amely nem aknázza ki a Thunderbolt 4 teljes sávszélességét, így olyan módon tudjuk használni a dokkal, hogy nem érzünk sebesség csökkenést. E portok egyenként 15 Watt tápellátást is biztosítanak a csatlakoztatott eszközök számára, ha azok tápellátást igényelnek.



Hasonlóan jogos elvárás és napjaink kedvezővé vált SSD árai mellett praktikus is az M.2 csatolós SSD hely: a Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock belsejébe akár 8 TB kapacitású 2280 méretű NVMe SSD-t helyezhetünk, amelyet külső tárhelyként éppúgy használhatunk, mint Time Machine mentési célpontként a Mac számára. Mivel az Apple tárhely árazását érintetlenül hagyta a piacon a tárhely árak látványos esése, manapság praktikus dolog a nagy külső tárhelyek használata a belső megoldások helyett, és ehhez egy dokkba beépített tárhely kellően biztonságos és gyors is, továbbá asztali használat esetén kényelmesnek is mondható, hiszen a dokkot amúgy is csatlakoztatjuk, így a tárhelyet már külön nem szükséges. Mivel a sávszélességet egy darab Thunderbolt 4 kapuról osztja szét a dokk, így az NVMe SSD maximálisan 800 MB/s átviteli sebességet képes elérni a dokkban, amely a SATA meghajtóknál gyorsabb, de az NVMe SSD-k alap sebességnek negyede csupán. (Az M.2 csatoló egycsatornás PCIe x1 foglalat.)

 


Megjegyzés: A Time Machine tárhely mindenképpen AFPS formátumú. Amennyiben a tárhelyet például videók, fényképek tárolására használjuk, nem pedig biztonsági mentésre, javasolt a HFS+ (Mac OS Extended Journaled) fájlrendszer használata, mert az hosszú távon stabilabb, kevésbé sérülékeny, mint az APFS.

A Time Machine technológiáról bővebben…



Használhatjuk a Thunderbolt 4 kapuk egyikét videó kimenetként további külső kijelző csatlakoztatására a Mac esetén, tükrözésre az iPad Pro esetén, de az eszköz rendelkezik HDMI 2.1 kapuval is, így olcsóbb HDMI kijelzőt, vetítőt vagy televíziót is csatlakoztathatunk a rendszerhez adapterek nélkül. Fontos kiemelni, hogy azok a gépek, amelyek hivatalosan csak egy külső kijelzőt támogatnak (MacBook Air M1 és M2, MacBook Pro 13” M1 és M2), azok a Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock használata esetén is csak egy kijelzőt fognak támogatni, hiába van fizikailag több lehetőségünk kijelző csatlakoztatásra. Kettő kijelzőt az Intel alapú Thunderbolt 3 MacBook Pro gépek, valamint az M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra, M2 Pro, M2 Max, M2 Ultra processzoros gépek támogatnak. 



A HDMI 2.1 kapu akár 8K felbontás és 60 Hertz képfrissítési frekvenciát is támogat közvetlenül a dokkon keresztül, amennyiben a gazda rendszer képes ilyen felbontással és frekvenciával külső kijelzőt meghajtani. 

Az iPad Pro modellek kizárólag tükrözést támogatnak a dokkon keresztül külső kijelzőre, vagyis az iPad Pro kijelzőjének képét láthatjuk nagyobb méretben.

A mobil eszközök számára előnyt jelent, hogy a Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock akár 100 Watt töltést képes biztosítani: ebből az iPad Pro, illetve a MacBook Air és a MacBook Pro 13” kevesebbet vesz fel, míg a MacBook Pro 14” és a MacBook Pro 16” megfelelő dinamizmussal töltődik. (A MacBook Pro 16” lassabban töltődik, mint a 140 Wattos töltőjével MagSafe kábellel, de ugyanolyan gyorsan, mint USB-C töltőkábellel.)



A Sonnet a számítógéphez kapcsolatot biztosíót kapuját ThunderLok védelmi lehetőséggel is ellátta, hogy elkerüljük a kábel véletlen kirántását a dokkból. Ennek használata opcionális, és a termékhez mellékelve van egy ilyen vég, amely a Thunderbolt 4 kábel végére húzható, és a segítségével az a dokkba csavarozható.

A Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock továbbá fontos szereplői az USB kapuk. Ezek kivétel nélkül 3.2-es szabványúak, vagyis 10 Gb/s elméleti átviteli sebességet biztosítanak. A gyártó négy darab USB-A és négy darab USB-C kaput biztosít, vagyis ha még van régi típusú USB eszközünk, azt is közvetlenül csatlakoztatni tudjuk, de lesz összesen hat darab USB-C kapunk is külső perifériák csatlakoztatására - hiszen a két Thunderbolt 4 kapu is USB-C formátumú. Ez mindenképpen előremutató törekvés a gyártó részéről.



Természetesen is fontos kiemelni, hogyha összeszámoljuk a csatlakozók által biztosított elméleti sebességeket, jóval nagyobb adatmennyiséget kapunk, mint amennyi a Thunderbolt 4 csatlakozó elméleti 40 Gb/s átviteli sebessége. Természetesen ha minden csatlakoztatott eszköz nagy sávszélesség igényű, akkor a maximális sebesség kiaknázására nincsen lehetőség, hiszen a Thunderbolt 4 csatlakozó 2800 MB/s környékén tetőzik. Annak azonban csekély az esélye, hogy minden portba csatlakoztassunk olyan eszközöket, amelyek valóban csúcsra járatnák ezt a sávszélességet. 

A Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock rendkívül kényelmesen osztja el az USB csatlakozókat: kettő-kettő elől, kettő-kettő hátul található, vagyis a gyorsan hozzáférni kívánt csatoló éppúgy rendelkezésünkre áll, mint az elvezetett kábelek számára használt csatlakozó. 

Bármelyik USB csatlakozó képes akár 7,5 Watt tápellátást biztosítani, vagyis a portról meghajtott eszközök ellátása éppúgy lehetséges, mint az eszközök töltése. 



Meglepően bőkezű a gyártó az audió kapcsolatokkal, amelyek közül az előoldalon az Apple által a minijack eszközöknél használt TRRS megoldás található, így mikrofonos fülhallgatót is a rendszerbe kapcsolhatunk. De olyan stúdió hangszórót is meghajthatunk így, mint az iLoud Micro Monitors. Ez a minijack kapu az előoldalon található, míg a hátoldalon szintén találunk egy sima minijack bemenetet analóg mikrofon csatlakoztatásához. Ez előnyös az iPad Pro felhasználók számára is, hiszen ezekhez a készülékekhez már kihívás minijack eszköz kapcsolni. 



Szokatlan módon a dokk hátoldalán RCA kimenet is található, vagyis egy bal és egy jobb csatornával rendelkező vonali hangkimenet. Ez ésszerű, hiszen például erősítőhöz vagy külső hangkártyához történő csatlakoztatási igény esetén nem kell adaptereket használnunk, hanem a Sonnet Echo 20 Thunderbolt 4 SuperDock közvetlen összeköttetésre ad lehetőséget. Ilyen kapcsolat semelyik dokkon nem volt, amely a közelmúltban megjelent a piacon, így a Sonnet valóban újszerű lehetőséget nyújt a felhasználók számára. 



Nem jelenhet meg asztali dokk Ethernet kapu nélkül, a Sonnet pedig előrébb lépett: immáron 2.5 GbE kapcsolatot biztosít, vagyis elméleti 2,5 Gb/s sávszélesség áll a rendelkezésünkre, amennyiben az támogatott. Ennek előnye, hogy meglévő Cat5e vagy Cat6 infrastruktúránk képes kiaknázni a nagyobb sávszélességet, vagyis nem kell tízezrekét lecserélnünk a meglévő kábeleinket, és így nem is olyan funkcióról van szó, amelyet ezáltal úgysem aknáznánk ki. A funkció előnye továbbá, hogy manapság már elérhetőek a gigabites sebességet meghaladó teljesítményű internet szolgáltatások is, amelyekhez hasznos a nagyobb sávszélességet elérni képes dokkoló. 

A csatlakozó támogatja a 2.5GBASE-T, 1000BASE-T és 100BASE-TX csatolókat, 2500 Mb/s, 1000 Mb/s és 100 Mb/s hálózati sebességet, az Auto-MDI/MDI-X technológiákat, valamint megfelel a 802.3bz-2016 és 10/100/1000 IEEE 802.2 specifikációknak. A maximális csomagméret 9000 byte (jumbo csomagok).



Az előoldalon található a standard SD-kártya nyílás, amely az SD 4.0 szabványnak felel meg. Ez azt jelenti, hogy 156 MB/s és 312 MB/s közötti sebesség tartományban lévő, négy sávot kiaknázó kártyák sebességi fokozatát támogatja a dokkoló az UHS-II megfelelőség szerint. (Itt kell megjegyezni, hogy az SD 5.0 szabvány elvben született meg, valójában csak olyan kártyákat rögzít, amelyek legalább 90 MB/s írási sebességgel rendelkeznek, vagyis az SD 4.0-nál akár lassabb kártyákat is felsorol, tehát a 4.0 megfelelőség itt előnyt jelent.) A dokkoló támogatja az SD, SDHC és SDXC kártyákat az UHS-I és UHS-II sebesség tartományokban. 

A biztonság érdekében az egység oldalán Kensington biztonsági lakat nyílás található, így az értékes adatokkal teli eszközt ilyen formában védhetjük meg az illetéktelenektől. 



Részletes technikai paraméterek

• Belső M.2 csatlakozó NVMe SSD számára
• Négy darab USB-A 3.2 (10 Gb/s)
• Kettő darab Thunderbolt 4 periféria kapu (40 Gb/s)
• Négy darab USB-C 3.2 kapu (10 Gb/s)
• HDMI 2.1 videó kimenet
• Thunderbolt 4 számítógép kapcsolat 100 Watt töltési képességgel, ThunderLok támogatással
• 2,5 Gb/s RJ-45 Ethernet hálózati csatlakozó
• Kombinált minijack kapu mikrofonos fülhallgatók és fejhallgatók számára
• Dedikált mikrofon bemeneti minijack kapu
• RCA vonali hang kimenet (külön bal és jobb csatorna)
• SD 4.0 kártya foglalat

Típusszám: ECHO-DK20-T4