Napjaink NVMe technológiát alkalmazó M.2 szilárdtest meghajtói már elképesztő írási és olvasási sebességekre képesek, amelyek sokszor túlhaladják a beépített meghajtók teljesítményét. Ezek átviteli akadálya legtöbb esetben a külső házak jelentette sávszélesség korlát, amelyet a Satechi a CES 2023 rendezvényen bemutatott, 11 hónap várakozását követően piacra dobott külső háza részint áthidalni hivatott.
A Satechi USB4 NVMe SSD Pro Enclosure alumínium alapú ház, amely a 40 Gb/s átviteli sebességre képes USB4 technológiát alkalmazza egy megfelelően gyors kábellel kiegészítve annak érdekében, hogy a Mac gépek korlátozott belső tárhelyét az Apple élményhez igazodó sebességgel külsőleg bővítse.
A termék kapcsán szembetűnhet a nagy méret: ezt a Satechi a hatékonyabb hőcsere lehetőségével indokolja: a rácsozott felületű ház nagyobb felületen segíti így a hőleadást, az SSD körül pedig ezáltal passzív módon tud mozogni a levegő, és a fizikai törvényei szerint a meleg levegő felfelé áramolva kijut a házból, ahová hűsebb levegő áramolhat. Bár a hűtést elsőre talán nem gondolnánk fontosnak, az elméleti sebesség megközelítéséhez és tartásához nagyon fontos, hogy a meghajtó ne melegedjen fel extrém módon, mert akkor önvédelmi okokból visszaveszi a teljesítményét.
A Satechi USB4 NVMe SSD Pro Enclosure könnyen szétszedhető, hogy a kiválasztott M.2 csatolójú meghajtót behelyezhessük, mely művelethez rögzítő csavar és kicsiny csavarhúzó is a csomag részét képezi. A ház a legelterjedtebb 2280 méret mellett a rövidebb 2260 és 2242 méretű meghajtókat is támogatja. A 22 itt arra utal, hogy az SSD 22 milliméter széles, a másik számérték pedig a hosszúságát fejezi ki, amely 80 mm, 60 mm vagy 42 mm.
A csomagban hőelvezető paszta is található, amelyet az SSD felfelé lévő részével érintkezve a ház felső részére kell ragasztani, hogy a ház teteje irányába adjon le hőt. Tehát itt nem a meghajtóra ragasztjuk a hőelvezető pasztát, hanem a ház tetejének belsejére. (A gyártó weblapján lévő animációban az SSD tetejére ragasztódik fel a hőelvezető paszta, de a hivatalos leírásban a ház felső burkolatának belsejére.)
A tervezés során a Satechi újfajta vezérlő chipet használt, amely a gyártó ígérete szerint növeli az átviteli sebességet és az SSD várható élettartamát is - fogalmaz a hivatalos angol leírás. Bár a termék kapcsán nem nyilvános, hogy a Satechi milyen vezérlőt használ, annyi kiderül, hogy a termék PCIe 4.0 x4 kapcsolattal operál, így elméleti 8 GB/s sávszélességet érhetne el, amely a külső adatkapcsolat okán 5 GB/s-re csökken, és a gyakorlatban 3840 MB/s valós írási és olvasási maximum elérését kommunikál a cég. Ez mindenképpen figyelemre méltó sebesség.
Megjegyzés: A Satechi az illusztrációi során WD Black meghajtót használ, és a cég saját animációjában 1929 MB/s írási és 3052 MB/s olvasási sebességet ér el a termék, vagyis nincsen megjelölve az az SSD típus, amellyel a marketing sebesség elérhető.
Köszönhetően az USB4 kapcsolatnak, a termék kompatibilis az USB4 és Thunderbolt 4 portokkal, valamint a Thunderbolt 3, USB 3.2, USB 3.1, USB 3.0 és akár USB 2.0 kapcsolatokkal is - természetesen utóbbiak esetén lényegesen alacsonyabb sávszélességgel.
A csomag részét képezi egy alsó és egy felső polikarbonát héj, amelyek nem csak védelmet nyújtanak a terméknek, de a Satechi szerint javítják a hőáramlást is a külső hűtőbordázaton, ezáltal tartósabban lehetővé teszik a magasabb sebesség kiaknázását.