OWC Express 1M2

Csúcskategóriás USB4 külső tárhely megoldás előre konfigurálva vagy szabadon kialakítható kivitelben.

Indulóár: bruttó 58 000 Ft-tól


Azon OWC külső házak esetén, amelyek a gyártó által előre beépített tárhelyet is tartalmaznak, a meghajtón alapból található egy OWC Drive Guide nevű alkalmazás, amely a meghajtó felcsatolásakor egy kék ikonnal ellátott alkalmazás formájában elindítható. (Az OWC figyelmes, és a Windows felhasználók számára is kínál egy hasonló alkalmazást, így a meghajtón lévő autorun.inf nevű fájl ennek elindítását célozza.)

Az OWC Drive Guide (Mac) a használatához jelszót kér, amelyet megadva máris végrehajthatjuk a termék regisztrációját, illetve a formázást is.

Háromféle egyszerű formázási módszer mellett lehetőségünk van manuálisan kiválasztani a formázási módot. Az OWC Drive Guide alapból az Apple legújabb és korszerűnek számító fájlrendszerét ajánlja formázásra, az APFS-t. Az Apple File System számos úttörő fejlesztést tartalmaz, egyetlen komoly hátránya, hogy az Apple nem tette elérhetővé külső fejlesztők számára a forráskódját, vagyis fájlrendszeri hiba - például véletlen lecsatolás, áramszünet okozta bajok - esetén jó eséllyel nem tudjuk javítani, az adataink hozzáférhetetlenné válnak.

Ezen paramétere okán professzionális környezetben még nem javasoljuk az APFS használatát. A DataRescue és a DiskWarrior termékek lapján is olvashatunk arról információt, hogy ezek a gyártók akkor tudnak bármit kezdeni az APFS fájlrendszer javításával, ha az Apple hozzáférést ad a forráskódhoz. Ez az állapot 5 éve is ugyanígy volt, így nem tudni, hogy valaha lesz-e mód javítani ezt a fájlrendszert hiba esetén. Mivel e sorok szerzőjének is van a fiókjában 8 TB-os, jelenleg kábelhiba okán olvashatatlanná vált, nyersanyagokkal teli, a Disk Utility / Lemezkezelő által javíthatatlan lemeze, így alapvető tanács a fontos adatokkal dolgozó felhasználók számára, hogy lehetőleg ne az APFS fájlrendszert használják a külső lemezeik esetén. (A Time Machine biztonsági mentés rendszeres használata kiemelkedően fontos bármelyik megoldásnál, ám olyan is előfordulhat, hogy a hiba mentés közben következik be.)

Emiatt a Mac környezetben való használatra a második beállítást javasoljuk, a HFS+ fájlrendszer alkalmazását. Ez az 1980-as évek terméke, amikor nem csak a zene volt nagyszerű és az űrkutatást határozták meg az utánozhatatlan megjelenésű űrsiklók, de az Apple kidolgozott egy olyan rugalmas fájlrendszert, amely aztán évtizedekig kiszolgálta a Mac felhasználókat. A HFS+ esetén nem tudunk olyan gyorsan duplikálni, mint az APFS fájlrendszernél, illetve kötöttebbek a blokkméretek, ám ezt a fájlrendszert hiba esetén jó eséllyel meg tudjuk javítani a DiskWarrior alkalmazással, vagyis ha éppen az első biztonsági mentés közben ér áramszünet, jó eséllyel akkor sem veszítjük el az adatainkat. Bár az Apple marketing gépezete és az újabb generációs pro felhasználók az APFS mellett törnek lándzsát, az iJoe.hu megbízhatóságot előtérbe helyező ortodox hagyományai okán mégis a HFS+ fájlrendszer használatát javasoljuk.

Az OWC Drive Guide lehetőséget ad arra is, hogy a Mac és Windows PC által egyaránt kényelmesen használható, kiegészítő szoftver nélkül zavartalanul elérhető exFAT formátumba is meg tudjuk formázni a lemezünket. Ennek valóban az a fő előnye, hogy akár Mac-re csatlakoztatjuk, akár PC-re a külső házat, gond nélkül tudjuk írni és olvasni, és nem kell semmilyen fizetős vagy ingyenes alkalmazás egyik rendszeren sem ehhez. Az exFAT hátránya, hogy a Time Machine nem támogatja, vagyis biztonsági mentést nem tudunk róla készíteni a rendszer beépített technológiájával.

Azt érdemes még kiemelni, hogy a sebesség terén a legjobban az APFS-re van optimalizálva minden újabb hardver, tehát ha azonnal sebesség teszteket végzünk, akkor ne lepődjünk meg, ha a HFS+ esetén az elvárhatónál némileg lassabb csúcssebességeket kapunk. A nagy felbontású videós feladatokhoz a HFS+ fájlrendszer eléggé gyors, és a három opció közül tipikusan az exFAT a leglassabb. Az OWC 1M2 esetén azonban a csúcssebesség eléréséhez mindenképpen az APFS fájlrendszer használata szükséges.

További lehetőség, a sorban a negyedik az, hogy például kettő partíciót hozzunk létre a meghajtón. Erre akkor lehet szükség, ha például szeretnénk egy nagyobb méretű Mac partíciót, illetve egy kisebb méretű, univerzális exFAT partíciót a PC-s adatátvitelre is. Vagy például titkosítjuk az egyik részét a lemeznek, de a másik részét hozzáférhetően kívánjuk meghagyni.

Ehhez tehát a legutolsó opciót kell választani, és ott van mód konfigurálni a lemezt az igényeink szerint.

Az OWC Drive Guide ezt követően lehetőséget ad a dokumentáció telepítésére, amely révén egy PDF iratot helyez el a meghajtón.

Ezután összefoglalja a beállításainkat, és a továbblépés révén megtörténik a formázás a beállításoknak megfelelően.