MacBook Air (M1)

Ultravékony és könnyű mobil számítógép Retina kijelzővel, az Apple rendkívüli M1 processzorával és 18 órás akkumulátor idővel három színben.

Ár: bruttó 399 990 Ft



Legyen szó az iPhone-nal készített Dolby Vision 4K videók feldolgozásáról az iMovie alkalmazásban, vagy éppen a fényképeink kategorizálásáról és szerkesztéséről a Photos / Fotók program felületén, illetve zene szerkesztésről a GarageBand jóvoltából, a MacBook Air nem csak remekül hordozható, de a teljesítmény terén sem hagyja cserben ultramobil felhasználóit. Mindezt az elképzelhető leghosszabb akkumulátor idővel!

Bemutatkozik az M1 processzor, az Apple Silicon első példánya

Az Apple elsőként a MacBook Air modellekben mutatta be a saját Apple Silicon nevű, M1 típusú processzorát, ezen belül is szerénytelen nyolcmagos megoldást 16-magos Neural Engine gépi tanulást biztosító segédprocesszorral, 7-magos vagy 8-magos saját grafikus vezérlő chippel, illetve a processzor lapkára épített 8 GB vagy 16 GB egyesített memóriával. 

Ez teljesítményben a korábbi Intel Core i7 alapmodellekhez képest akár 3,5x gyorsabb számítási teljesítményt, 5x gyorsabb grafikus teljesítményt és 9x gyorsabb gépi tanulást eredményez az optimalizált alkalmazásokban. Ventilátor nélküli kivitelben és akár 18 óra akkumulátor idővel.

Az Apple első olyan processzora, amely a Mac világ számára készült, stílszerűen az M1 jelzést kapta. A 16 milliárd tranzisztort tartalmazó erőforrás az iOS eszközöknél megszokott módon egy teljes rendszert tartalmazó chip (System on a Chip, SoC), amely a processzoron, videóvezérlőn, neurális motoron túl magában foglalja a csatlakozók vezérlését, a tárhely vezérlést és a memóriát is, miközben energiahatékonyság terén vezeti az iparágat.

Az Apple M1 processzor nyolcmagos kivitele révén rendelkezik nagy teljesítményű magokkal és nagy hatékonyságú, energiatakarékos magokkal. Amikor a gépet visszafogottan használjuk, a rendszer az energiahatékony magokkal teljesít, ám amikor intenzív számítási feladatokat végzünk - videót kódolunk, fényképeket effektelünk, weblapokat gögetünk, Xcode-ban szoftvert fordítunk vagy a Logic Pro felületén soksávos zenei produkciót alkotunk - bekapcsolódnak a feladatokba a nagy teljesítményű magok. 

Az M1 processzor 4-4 maggal oldja meg a feladatokat: alap esetben tehát a négy energiatakarékos mag dolgozik, és szükség esetén bekapcsolnak a nagy teljesítményű magok is. A nagy hatékonyságú energiatakarékos magok révén az akkumulátor terhelése minimális.

Nagy teljesítményű videóvezérlő (GPU) 7 vagy 8 maggal

Hasonlóan fontos frissítést tartalmaz a MacBook Air videóvezérlő képessége: az Apple M1 processzorban lévő integrált 7-magos (256 GB modell esetén) vagy 8-magos videóchip révén nem csak játékokban és kép- vagy mozgókép feldolgozásnál érhetünk el látványos eredményeket, hanem a MacBook Air is kompatibilissé vált az Apple bámulatos képességű Pro Display XDR kijelzőjével, vagyis képes 6K felbontású eszközt meghajtani. 

Az Apple saját fejlesztésű videóvezérlője elképesztően jól együttműködik a natív Metal alapú alkalmazásokkal, és ezen a téren érezhető előnyt jelent a korábbi, külső gyártású megoldásokkal szemben. A Final Cut Pro esetén például 5,3x gyorsabb a címfeliratok legyártása, de a játékok és 3D grafikus alkalmazások is 2-3,5x gyorsabban futnak.

Gépi tanulás - 16-magos Neural Engine

A Mac világ számos alkalmazása épít aktívan a gépi tanulás lehetőségeire, amikor a processzor nem csupán bután elvégez bizonyos műveleteket, hanem megtanul jellegzetességeket, nagy mennyiségű adatot dolgoz fel, és „tapasztalásait” felhasználja a gyorsabb feldolgozáshoz. Gépi tanulást alkalmaz a Photos / Fotók alkalmazás akkor, amikor az arcképek felismerése alapján megállapítja egy képről, hogy a kedvesünket ábrázolja, vagy hogy vízpart található rajta. Gépi tanulást alkalmaz a rendszer, amikor a diktálásunkat szöveggé alakítja, és számos egyéb területen, például az akkumulátor használati szokásainknál is tetten érhető ez a fajta tudás.

Az Apple M1 processzor bámulatos erejű, 16-magos Neural Engine nevű gépi tanulás segédprocesszort tartalmaz, amely másodpercenként 11.000 milliárd műveletet képes elvégezni. Ezt a tudást aknázza ki például a djay Pro AI alkalmazás, amikor valós időben képes izolálni egy hanganyag hangszeres és vokális elemeit. 

A macOS ezt a hardveres erőt egy Apple által fejlesztett gépi tanulási motor segítségével optimalizálja, hogy ezen feladatokat a processzor Neural Engine nevű dedikált része végezze, és közben ugyanúgy élvezhessük az M1 chip teljesítményét más területeken. 

SSD vezérlés, titkosítás, fájlrendszer kezelés

Az Apple ultragyors SSD tárhelyének titka szintén az, hogy integrált tárhelyről van szó, így nincsenek különböző adapterek, átjárók, amelyek lassítanák a működést. Az alapmodell 256 GB, az erősebb modell 512 GB integrált szilárdtest meghajtót tartalmaz.

Lehetőség van a gépeket akár 1 vagy 2 TB tárhellyel is rendelni, amely révén egészen komoly erőgépet építhetünk ki a MacBook Air modell formájában. Az Apple M1 chipje biztosítja az SSD vezérlését, amely révén még inkább integrált a rendszer, és a kevesebb átjárás okán gyorsabb, hatékonyabb, és olyan úttörő megoldások révén, mint az APFS fájlrendszer, a legdinamikusabban képes működni a mindennapi használat során.

Az Apple M1 processzor az SSD vezérlés és fájlrendszer kezelés mellett végzi a FileVault titkosítás menedzselését valós időben. E célra egyrészt dedikált AES tárhely kódoló motorja találja, másrészt az eszközön belül, biztonságos helyen tárolja a titkosítás legfőbb kulcsát, az ujjlenyomatunkat, amely a Touch ID azonosításnak az alapja. 

A macOS biztonságos indítását, az indításkori ellenőrzést, valamint a helyreállító partícióról való biztonságos indulást is az M1 processzor felügyeli és garantálja. A processzor a kulcsa továbbá az aktiválási zár nevű funkciónak, amely révén A Mac keresése szolgáltatás aktivitása esetén az elveszített vagy ellopott gépet más nem fogja tudni sosem használni, az alaplapja lezárt állapotban marad.

18 óra akkumulátor idő

A látványos teljesítményugrás mellett az Apple elhozta a gép akár 18 órás akkumulátor idejét, amely vezeték nélküli használat mellett érhető el átlagos tevékenység, levelezés, böngészés, szövegszerkesztés jellegű használattal.